Blog

Aj silní majú svoje slabé dni

Aj silní majú svoje slabé dni

Aj silní majú svoje slabé dni, ako to všetko v programe metabolic balance® zvládnuť

Je jedno čo robíte a ako ste v tom dobrý, vždy príde z času na čas chvíľa, kedy s tým máte chuť tresnúť. Dokonca to platí aj vtedy ak sa snažíte schudnúť. Doteraz ste išli ako hodinky, všetko fungovalo bez chyby a zrazu príde na vás kríza a máte sto chuti všetko hodiť za hlavu a najesť sa „po starom“ až do bezvedomia.

Zažili ste to už niekedy? Ak áno, tak vedzte, že nie ste sám. Je to normálny jav, ktorý sa občas prihodí aj ostrieľaným harcovníkom. Pozrime sa prečo je tomu tak a prečo nás osud tak ťažko skúša :)

Kríza vás môže prekvapiť aj v začiatkoch chudnutia.

Väčšina mojich klientov boli predtým než začali s programom metabolic balance®, naučení jesť cukor, cukor a ešte raz cukor. A to vo všetkých jeho podobách, viditeľných aj neviditeľných. Od sladkostí cez všetky múčne výrobky, prílohy až po hamburgery v McD.

Týmto spôsobom si vytvorili celkom silnú závislosť na cukre, ktorú im teraz nabúrava nový jedálniček vytvorený podľa zásad metabolic balance®.

Zrazu telo prestane dostávať všetky tie návykové potraviny plné rýchlej energie a preto sa začnú objavovať abstinenčné príznaky, ako bolesť hlavy, podráždenosť, letargia. Je to reakcia vášho tela na zmeny, ktoré sa v ňom začali diať vďaka novým potravinám a novému spôsobu stravovania. A ako vieme ľudia všeobecne nepríjmajú zmeny toho čo je už zabehnuté s radosťou.

Ale kríza môže prísť aj vtedy ak už chudnete dlhšiu dobu.

Na schudnutie do želanej hmotnosti potrebujete v programe metabolic balance® 3-6 mesiacov. Samozrejme nemám na mysli extrémne prípady, ale rozprávame sa o schudnutí 20-25 kilogramov. To platí v prípade, že program metabolic balance® dodržiavate čo najpresnejšie, tak ako sa len dá. Vtedy sa krízi nemusíte absolútne báť, lebo kilá vám z týždňa na týždeň, z mesiaca na mesiac miznú priamo pred očami.

Kríza prichádza ak začnete v programe poľavovať, zabudnete na svoju vnútornú ostražitosť a pomaličky, nebadane sa začnete vracať k svojim pôvodným stravovacím návykom.

Potom sa samozrejme postupne zastaví aj vaše chudnutie. Ak chcete chudnutie znovu naštartovať potrebujete sa len opäť vrátiť do svojej prísnej fázy. Ťažšie je to len v tom, že sa už celý proces dosiahnutia cieľovej hmotnosti predlžuje. A vy tento svoj nesplnený cieľ ťaháte so sebou ako závažie nedokončenej úlohy, ktorá je príčinou vzniku krízi.

Je to rovnaké ako v práci. Ak máte úlohu, ktorú potrebujete splniť, ale namiesto toho ju odkladáte, tak čím bude termín odovzdania bližšie, tým viac sa bude objavovať pocit frustrácie a ľahšej depresie. Jediné čo vás pred nimi ochráni je začať aktívne pracovať na splnení úlohy. Akonáhle sa do toho pustíte, takmer okamžite pocítite príval energie. Rovnako to funguje v každej oblasti, aj v chudnutí.

Čo s tým a ako sa brániť?

V prvom prípade väčšinou stačí len od nutkavého pocitu odpútať pozornosť. Povedzte si „počkám ešte 20 minút a uvidím či chuť nezmizne.“ Väčšinou zmizne. Zamestnajte svoju myseľ.

To že hlad je maskovaný smäd už určite viete, preto určite neváhajte a v stave núdze siahnite po pohári až troch čistej vody. Mne to osobne veľmi pomohlo. Zmeňte prostredie, začnite niečo robiť. Choďte sa von prejsť (peniaze si pre istotu neberte) a v mysli si prehrávajte obraz toho ako budete už o pár mesiacov vyzerať, ako sa budete cítiť a berte to ako hotovú vec.

Ešte malá poznámka k zmene prostredia - ak patríte k ľuďom, ktorí sú vždy pripravení na každú návštevu. To znamená, že v každej izbe, v každej skrinke máte rôzne nádoby, tanieriky, podnosy s cukríkmi, tyčinkami, oplátkami, prosím vás vyhoďte to, darujte to, ale určite sa toho čo najskôr zbavte. Prepáčte mi prosím teraz to prirovnanie, ale chudnúť v takomto prostredí je rovnaké ako postaviť alkoholika k výčapu.

V druhom prípade, kedy kríza prichádza neskôr, som vám už riešenie trochu naznačila. Stále potrebujete byť sústredený a uvedomovať si čo robíte a prečo to robíte. Vaším hlavným cieľom je nielen schudnúť, ale hlavne nahradiť staré stravovacie návyky novými.

A kým staré ste si vytvárali roky, tak verím že nahradiť ich za pár mesiacov úplne novými, môže byť pre niekoho náročné. Je to proces ale nie je nemožný. Práve preto potrebujete udržať sústredenie a nedovoliť, aby ste hoc aj z času na čas podľahli starým návykom. Určite nie v prvých mesiacoch, kedy ešte majú silu stiahnuť vás späť.

Snažte sa za každých okolností dodržiavať všetkých 8 pravidiel metabolic balance®. Niekedy to pôjde ľahučko, niekedy to od vás bude chcieť enormnú snahu. Ale viem, že vtedy uvidíte presne tie výsledky, pre ktoré ste sa rozhodli začať s programom metabolic balance®.

Janka RozborilováFILTER