Blog

Partner - brzda pokroku

Partner - brzda pokroku

Ako sa vysporiadať s okolím, s tými ktorí nás nie a nie podporiť na ceste k nášmu cieľu

Rada by som sa dnes s Vami podelila o zážitok, ktorý som zažila pár dní dozadu. Pred sviatkami som sa vybrala vlakom pozrieť rodičov. Z Košíc do Spišskej je to kúsok. Všetky vagóny však boli úplne plné, lebo študenti sa tiež presúvali na víkend domov. Našťastie sa mi ešte podarilo chytiť voľné miesto pri jednom mladíkovi, ktorý sedel zatiaľ sám. V Kysaku si k nám prisadla jeho priateľka. Keď sa vlak pohol, začal mladík vybaľovať „jedlo“ z tašky.

Jedny keksy, druhé keksy. Dievča len pozeralo. Keď priateľ videl, že sa tvári trochu nechápavo, zahlásil: „ Neboj aj tvoje som kúpil, biely jogurt aj ovocie. Ale daj si teraz keksy.“   

Dievča len pokrútilo hlavou. „Nie teraz nechcem.“   

A chalan znova: „ Neboj som ti kúpil čo si chcela, ale daj si keks.“      

 A dievča opäť: „ Nie neprosím si teraz.“          

 A chalan na to:  „ Prečo nechceš, daj si? “

Takto do nej išiel až po margecanský tunel, kde už dievča nevydržalo a zobrala si keksy. Vtedy sa jej priateľ víťazoslavne usmial a zahlásil: „ No čo diéta ako?“           

Dievča bolo ticho a kým sme prišli do Spišskej, zládovali všetky keksy.

Chvíľu som ešte rozmýšľala načo je dobré zotrvávať vo vzťahu s partnerom, ktorý vedome sabotuje moju snahu a pritom sám má silnú nadváhu a vyzerá akoby absolvoval troje Vianoce a štyry Veľké noci za sebou.  Ale bohužiaľ takto to funguje vo všetkom.  Akonáhle sa rozhodnete niečo dokázať a je úplne jedno v akej oblasti, tak si môžete na to staviť celoživotné úspory, že sa vám do cesty pripletie aspoň jeden typ človeka z týchto troch.

1.typ „Truhlík“   

Všade bol, všetko vie, nič nebude fungovať. Z rukáva vám za sekundu vysype 10 katastrofických scenárov, ktoré vás môžu postretnúť. Vaše chudnutie budú brať ako chorobu a ich liekom bude  snaha „vykŕmiť“ Vás ...budú bedákať a varovať Vás...netrápte sa tým. V každej rodine alebo okolí sa takýto „dobrák-truhlík“ nájde...je zbytočné im niečo vysvetľovať treba sa iba obrniť trpezlivosťou a pochopením...jedného dňa si zvyknú a zistia,  že žiadna choroba Vás nepostihla a že ste to „prežili“. 

2.typ „Bojko“                                                                                                                                                                           

Aj by chcel, aj sa bojí. Tak sa Vás aspoň pokúsi odradiť ironickými poznámkami alebo dobre mienenými radami. Hlavne nech nič neskúšate a ostanete tam, kde ste boli doteraz. Vtipkujú na Váš účet a posmievajú sa...v podvedomí to však s Vami nemyslia zle. Len sa boja zmeny...doteraz ste spolu chodili na obedy a od teraz si nosíte so sebou krabičku  s Vašim jedlom ? Oni popíjajú vínko a vy pri nich chlipkáte vodu ...Pre nich je to signál, že sa „meníte“ a možno majú strach,  že Vás tou zmenou strácajú.....buďte trpezlivý a chápavý, časom pochopia že sa nič nezmenilo vo Vašom vzťahu k nim.

3.typ „Sabotér“       

Človek, ktorý bude zámerne a cieľavedome na každom kroku podkopávať a sabotovať vašu snahu. Nechcú, aby ste Vy niečo dokázali lebo oni to nedokážu.....hoci vedia, že chudnete sústavne Vás budú ponúkať a provokovať jedlom.

Rozdiel medzi týmito ľuďmi je ten, že prvé dva typy to s vami myslia dobre. Len je problém, že zo svojho uhla pohľadu.

Každý človek sa snaží udržať si nejaké status quo a Vy im jednoducho to stabilné, nemenné prostredie začnete svojimi aktivitami narúšať. Vždy myslite na to, že väčšina ľudí radšej zotrvá v podmienkach, ktoré poznajú, na ktoré si už zvykli a to aj napriek tomu, že s nimi nie sú spokojní, akoby sa mali pustiť do niečoho nového, neznámeho, čo im prinesie ich zlepšenie.  

Dobrá správa je, že ak na svojej ceste dosiahnete úspech, potom prídu za vami, potľapkajú vás po ramene a povedia: „ Vždy som ti držal palce a vedel som, že to dokážeš.“

Preto z mojej skúsenosti je úplne zbytočné strácať čas niečo im vysvetľovať a presviedčať ich o svojej pravde. Choďte si za svojim a buďte im inšpiráciou.

A ešte nám ostal tretí typ.

 Bohužiaľ sú na svete aj ľudia, ktorí nechcú pre nás len to najlepšie. Ich hnacím motorom je niekomu ublížiť. Ak sa pri vás objaví takýto človek, tak najlepšie sa mu je vyhnúť a nevenovať mu pozornosť. ...najhoršie je, ak je takýmto sabotérom samotný partner....mala som klientku, ktorej partner popod nos nosil nakrájanú slaninku a nabádal ju, aby sa ponúkla. Pritom dobre vedel, že chudne a chce stravu dodržať...alebo viď príklad z vlaku....toto je naozaj „toxický“ človek.

Škaredo povedané: „ S takýmito ľuďmi je to rovnaké ako s ovadmi, čím viac ich odháňate, tým viac dobiedzajú. Ak sa im neviete vyhnúť, musíte im dať jasne a dôrazne najavo kde sú hranice a čo si už nemôžu dovoliť.

A ja Vám na záver želám krásny deň a nech stretávate len ľudí, ktorí majú rovnakú odvahu ako Vy, vystúpiť z každodenných zabehaných koľají.  

Janka RozborilováFILTER