Blog

Viete aký je najväčší kultúrny šok pri prvom stretnutí s programom Metabolic Balance®?

Viete aký je najväčší kultúrny šok pri prvom stretnutí s programom Metabolic Balance®?

Máme jesť 3 x DENNE alebo častejšie?

Pozrime sa teda bližšie, prečo je toto pravidlo jedno z najdôležitejších v programe Metabolic Balance® a ako vám pomôže dosiahnúť hmotnosť, ktorú chcete.

Preskočíme teraz náš historický vývoj, počas ktorého sa náš organizmus prispôsobil skôr nedostatku potravy ako jeho prebytku, pretože za posledné desťročia sa pomery trochu zmenili. Pozrieme sa priamo na dva hormóny, ktoré sa vďaka tejto zmene v prospech nadmerného príjmu dostali do výraznej nerovnováhy. Dokonca jedného z nich môžeme smelo označiť ako spoluvinníka vzniku nadváhy.

Hovoríme o hormónoch Inzulín a Glukagón.

Obidva hormóny sú produktom pankreasu a obidvaja majú rovnakú úlohu, regulovať hladinu krvného cukru. Inzulín sa ju snaží znižovať a glukagón naopak zvyšovať. Za dávnych čias, keď sme si ráno nikdy neboli istý či sa nám dostane cez deň niečo do úst, boli inzulín a glukagón  v rovnováhe. Ak sa nám podarilo niečo zahriznúť, hladina krvného cukru sa zvýšila a inzulín prebytočný cukor okamžite využil ako zdroj energie, prípadne niečo uložil do tukových zásob na horšie časy. Ak sme naopak ostali celý deň bez jedla, práce sa chytil glukagón, ktorý začal dopĺňať chýbajúci cukor tak, že ho vytvoril z tukových zásob a bielkovín.

Dnes už ale táto rovnováha nefunguje. Následkom prebytku potravy, presvedčením, že treba jesť 5x denne a potravinovou pyramídou, ktorá odporúča predovšetkým cestoviny, cereálie, chlieb a ryžu, má väčšina ľudí vo svojom tele „ jeden prepracovaný“ inzulín a „ jeden prachom zapadnutý“ glukagón, ktorý u  niektorých už „ nehol prstom “ pekných pár rokov.    

 Cieľom programu Metabolic Balance® je túto rovnováhu opäť obnoviť. Robíme to dvoma spôsobmi, zložením stravy a časovým rozostupom medzi jedlami.

Prečo je rozostup 5 hodín medzi jedlami dôležitý

Celý mechanizmus funguje v jednoduchosti takto:  V momente ako sa vďaka príjmu potravy zvýši hladina krvného cukru, začnú beta bunky v pankrease uvoľňovať zásobný inzulín a súčasne produkovať nový. Deje sa to štiepením preproinzulínu na proinzulín, ktorý sa v Golgyho aparáte zabalí do membrány a na svete máme nezrelé granule inzulínu, ktoré čakajú kým dozrejú. Je to podobné ako s kinder vajcom. Ak si predstavíte, že hračka vo vnútri je inzulín, tak najprv musíte odstrániť čokoládu, potom umelý obal a až tak sa dostanete k hračke. Čo je dôležité, celý tento proces tvorenia inzulínu trvá 30-40 minút, plus ešte čas na jeho dozrievanie.To nastane keď sa od nezrelých granulí s proinzulínom ešte odštiepi tzv.C-peptid. Ak ste cukrovkár, tak určite viete, že práve cez prítomnosť C-peptidu v krvi sa zisťuje, či váš pankreas produkuje inzulín. Samotný účinok inzulínu tzn. znižovanie hladiny krvného cukru trvá 2- 4 hodiny.

Kontrolná otázka. Keď sa najete tak, ako ste boli doteraz zvyknutý, kedy sa dostaví pocit hladu? Budem mať pravdu ak poviem, že je to presne v tom intervale 2-4 hodín po jedle?

Ten pocit hladu je práve znamenie, že inzulín skončil svoju prácu a hladina krvného cukru klesla pod normál. A to je ten moment kedy by mal nastúpiť glukagón a pomôcť doplniť chýbajúci cukor aj tým, že ho získa z vaších tukových zásob. Lenže to sa už nestane, lebo si povieme „ ej ako je to dobre vymyslené s tým jesť 5x denne, každé 2-3 hodiny. Akurát na mňa prišiel hlad, tak si niečo dám.“  A opäť sa spustí celý kolotoč tvorenia inzulínu a ukladania prebytočného cukru do tukových zásob.

Preto máme v programe metabolic balance® nastavené len 3 jedlá denne s 5 hodinovými prestávkami. Potrebujeme nechať telo, zdôrazňujem v úvodzovkách trošku vyhladovať, aby sme opäť dokázali naštartovať glukagón, podporili jeho schopnosť získať cukor z tukových zásob a obnovili stratenú rovnováhu s inzulínom.

Prečo je dôležité zloženie stravy na tanieri

Zastavím sa ešte pri slovíčku vyhladovať, pretože môže niektorým z vás naháňať strach. Pocit hladu závisí aj od toho, ako veľmi sa zvýši hladina krvného cukru a ako rýchlo a „hlboko“ ju inzulín zníži pod normál. Čím máme v krvi viac cukru, tým musí telo vytvoriť viac inzulínu a ten ho „uprace“ tak dôkladne,že nás dostane do hypoglykémie. To znamená do stavu, kedy nám cukor chýba  a nás prepadne vlčí hlad a máme chuť na sladké. Jediná vec ako toto dokážeme regulovať je zloženie našej stravy na tanieri.     

V programe Metabolic balance® je jedálný plán vytvorený tak, aby nedochádzalo k výraznému zvyšovaniu hladiny krvného cukru, aby telo nemuselo produkovať viac inzulínu než je potrebné, aby nenastala hypoglykémia a aby práve vďaka spolupráci inzulínu a glukagónu si dokázalo telo ľahko udržať hladinu krvného cukru (glykémiu) v normále.  

A mať glykémiu v normále, znamená nemať hlad. To je dôvod prečo je mnoho klientov prekvapených, že tak ako sa na začiatku báli, že umrú od hladu, tak tak sú milo prekvapení, že počas 5tich hodín nepociťovali žiaden hlad a dokonca je jednoduchšie  pre nich takýmto spôsobom fungovať.

Janka Rozborilová
certifikovaná nutričná poradkyňa programu metabolic balance




FILTER