Blog

Sme tým čo jeme

Sme tým čo jeme

Ak áno, venujte chvíľku tomuto krátkemu článku. V mesiaci október (ale nielen v októbri) by sme podľa tradičnej čínskej medicíny mali venovať vyššiu pozornosť nášmu žalúdku, ktorý je najviac zaťaženým orgánom.

Jeho tvar a veľkosť sa mení v súvislosti s jeho naplnením a polohou tela. Je súčasťou tráviaceho systému a jeho funkciou je upraviť mechanickým a chemickým rozkladom potravu na kašovitú hmotu - pred jej presunom do čreva. 

Zažívacie problémy majú množstvo príčin, okrem iného ich ovplyvňuje aj psychika a problémy v citovom živote. Prevencia pred žalúdočnými problémami je jesť v pokoji, posediačky, jedlo dôkladne prežuť, jesť v príjemnom prostredí, s milými ľuďmi :), obmedziť tučné a smažené jedlá, fajčenie, alkohol a pitie kávy.

Venovať zároveň dostatok času na hlboké dýchanie, ktoré čistí a okysličuje Vaše telo. Na podporu trávenia piť bylinkové čaje, zelený, feniklový, mätový alebo púpavový.  Skúste každý deň nalačno vypiť pohár vlažnej vody. Naštartujete metabolizmus a pomôžete telu.
Potom si skúste na 5 minút ľahnúť na chrbát, 5 minút ležte na ľavom boku a rovnaký čas na bruchu a nakoniec na pravom boku. Jedlo premeňte na MALÝ RITUÁL, ktorým si spríjemnite deň.

Naplno vnímajte chuť, farbu, vôňu pokrmu a vedzte, že sa STÁVATE TÝM, ČO JETE, TÝM JE TVORENÉ VAŠE TELO, TÝM STE.

Janka RozborilováFILTER