Blog

Ako sa testujú diétne programy?

Ako sa testujú diétne programy?

Ako sa testujú programy na úpravu hmotnosti a ako dopadol v teste program metabolic balance® ?

Každý vie, že na svete sú stovky, možno tisícky rôznych programov na chudnutie.

Vedeli ste ale, že existuje tiež odborná komisia, ktorá podľa presne stanovených kritérií posudzuje úspešnosť a efektívnosť ambulantných programov na chudnutie?

Volá sa „Committee to develop Criteria for Evaluating the Outcomes of Approaches to prevent and treat obesity and Institute of Medicine“ . Táto komisia definovala kritériá dlhodobého úspechu pre ambulantné programy na zníženie telesnej hmotnosti. Jednou z hodnôt, ktorú sleduje je BMI.

Aby mohol byť program na chudnutie považovaný za úspešný musí sa hodnota BMI u sledovanej vzorky ľudí znížiť minimálne o 1 bod a tiež sa tento pokles musí aj 1 rok udržať.

V prípade programu Metabolic balance®  sa zapojilo do tohto hodnotenia takmer 1000 klientov (970). Drvivú väčšinu tvorili ženy (84,1%). Priemerný vek tejto skupiny bol 50 rokov a priemerná hodnota BMI bola 30,3. Aby mohol byť program považovaný za úspešný musela priemerná hodnota BMI klesnúť o 1 bod, to znamená na hodnotu 29,3. Po roku však bola priemerná hodnota tejto skupiny 27,6.

Ďalším kritériom pre posúdenie dlhodobej efektivity programu na chudnutie je udržanie si váhového úbytku. Presnejšie 50% zo všetkých zúčastnených osôb si musí aj po roku udržať váhu o 5% nižšiu ako mali na začiatku.

Príklad. Ak ste na začiatku chudnutia mali 100kg, tak aby ste mohli o programe povedať, že je úspešný, tak po roku musíte mať maximálne 95kg.

Napríklad Nemecká Nutritional Society, ktorá vydáva všeobecné rady a odporúčania ako dodržiavať zdravý životný štýl dosiahla úspešnosť len 22,5-26%. To znamená z 10tich len dvaja ľudia si dokázali aj po roku udržať hmotnosť nižšiu o 5%.

V prípade programov využívajúcich na chudnutie rôzne proteinové kokteily to boli 3ja ľudia z 10tich.

S programom Metabolic balance®  túto úlohu splnilo až 62,5% klientov, čo je 6 ľudí z 10 tich a dokonca 31% si aj po roku udržali úbytok hmotnosti väčší ako 10%.

Celé tajomstvo bolo ukryté len v tom, koľko z 8 pravidiel boli klienti počas celého roka schopní dodržať. Tí ktorí dodržiavali len 1-2 pravidlá, si dokázali po roku udržať úbytok hmotnosti len 3%. Ak na začiatku mali 100kg tak po roku mali 97kg.

Klienti ktorí dodržiavali 3-4 pravidlá si udržali hmotnosť nižšiu o 7% ako na začiatku. Čo je v našom príklade 93 kíl.

Pri dodržiavaní 5-6 pravidiel sa ručička váhy aj po roku udržala na 90 kilách (-10%).

A pri 7-8 pravidlách to bolo až 17%, čo je 83 kíl.

Je úžasné, že aj dodržiavaním hoc len 2 z 8 jednoduchých pravidiel dokážete predísť jojo efektu. Čím viac pravidiel prenesiete do svojho stravovania, tým lepšie a ohromujúcejšie výsledky môžete očakávať.

Janka RozborilováFILTER